Nije to bila statistički moćna utakmica kakvima nas je razmazio u posljednje vrijeme, no u pobjedi od 42 razlike protiv Dallas Mavericksa (116-74) Dario Šarić ušao je u knjige rekorda NBA momčadi Philadelphia 76ers.

Za 26 minuta igre Šarić je ubacio deset poena, sakupio sedam skokova i dodao im pet asistencija, osvojenu loptu i blokadu, pokazao svestranost i korisnost momčadi, no i ostavio trag kakvog su u toj momčadi ostavila samo trojica prije njega.

Naime, bila je ovo osamnaesta uzastopna utakmica njegove rookie sezone u kojoj je Šarić ubacio deset ili više poena što je, ako je za vjerovati klupskoj statistici, dosad uspjelo samo legendarnom Allenu IversonuClarenceu Weatherspoonu i Leeju Shafferu u njihovim prvim sezonama u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta.

Posljednji put kad je Šarić ostao na jednoznamenkastom broju poena bilo je 5. Veljače protiv Miamija u 102-125 porazu. Pogodio je tada samo jednu od devet lopti iz igre.

HRVATSKA košarkaška reprezentacija izgubila je od Srbije u četvrtfinalu Olimpijskih igara!

Srbija je u dramatičnoj završnici slavila s 86:83 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20)

Hrvatski igrači sjajno su odigrali prvo poluvrijeme, pogotovo u obrani, te su na poluvrijeme otišli s prednosti od 38-32. Izvrstan je bio Bojan Bogdanović koji je postigao 16 koševa u prvih 20 minuta uz šut za tricu 4-5. U obrani su naši igrači odlično zatvarali prodore srpskih igrača, jedino je problematičan bio obrambeni skok, ali niti to nije mnogo pomoglo srpskoj reprezentaciji.

Nažalost, u drugom poluvremenu situacija se promijenila, hrvatskog Bogdanovića u obrani je preuzeo Stefan Marković koji nije dopuštao da lopta uopće dođe do našeg najboljeg strijelca, a u takvoj situaciji ostali hrvatski igrači nisu se snašli, prečesto su gubili lopte, pa se Srbija potpuno razigrala u napadu. Proradio je šut Bogdana Bogdanovića koji je 14 od svojih 18 koševa postigao u trećem dijelu, proradila je i suradnja Miloša Teodosića s centrima koji su se uspijevali ubacivati iza leđa naše obrane, pa je Srbija u trećoj četvrtini postigla 34 poena, dva više no u čitavom prvom poluvremenu.

Stoga se na odmor uoči posljednjih 10 minuta otišlo sa 14 razlike u korist Srbije (52-66). No, hrvatski igrači se nisu predali, ponovno su zaigrali čvršće u obrani, Mario  Hezonja pogodio je nekoliko trica i tri minute prije kraja bilo je samo jedan razlike za Srbiju (75-76). Tada je Hezonja ispalio jednu nerezonsku tricu, s druge strane Raduljica je zabio za 75-78, a potom su trice za poravnanje promašili Simon i Bogdanović.

Treću šansu za poravnanje imao je Luka Babić no on je 48 sekundi prije kraja zakasnio sa šutom za tricu kojim je mogao poravnati, da bi se potom ušlo u završnicu s mnoštvom slobodnih bacanja. Srpski igrači pogodili su osam od 10 slobodnih bacanja u posljednjih pola minute, dok su hrvatski pogodili osam od devet sve dok Bogdanović 2.1 sekunde prije kraja nije namjerno promašio drugo slobodno bacanje, do lopte je u skoku stigao Dario Šarić, ali nije ju uspio izbaciti do slobodnog igrača koji bi imao priliku tricom odvesti susret u produžetak.

Bojan Bogdanović ponovno je bio najbolji kod Hrvatske sa 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović sa 18 ubačaja.

Hrvatskoj će tako i dalje jedina košarkaška medalja ostati srebro iz Barcelone 1992. Ovo je treći poraz u četvrtfinalu, nakon Australije u Atlanti 1996. i Španjolske u Pekingu 2008.

U šest utakmica odigranih u Riju ostvarili su tri pobjede, protiv Španjolske, Brazila i Litve, te tri poraza, od Argentine, Nigerije i Srbije.

Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv Australije, dok će u drugom polufinalu igrati SAD - Španjolska. Bit će to repriza posljednja dva olimpijska finala.

HRVATSKA - SRBIJA 83-86 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20)

Arena Carioca 1

HRVATSKA: Babić 4, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 7, Ukić 4, Planinić 6, Bilan 10, Šakić, Arapović, Bogdanović 28

SRBIJA: Teodosić 9, Simonović, Bogdanović 18, Marković 12, Kalinić 6, Nedović, Birčević, Raduljica 12, Jokić 12, Štimac, Jović 9, Mačvan 8

SUCI: Rižik (Ukrajina), Vazquez (Portoriko), Garcia (Španjolska)

ŠUT UKUPNO: Hrvatska 23-51 (45 posto), Srbija 29-71 (41 posto).

ŠUT ZA DVA: Hrvatska 16-32 (50 posto), Srbija 21-48 (44 posto).

ŠUT ZA TRI: Hrvatska 7-19 (37 posto),Srbija 8-23 (35 posto).

SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 30-38 (79 posto), Srbija 20-25 (80 posto).

SKOK: Hrvatska 39 (29 obrana+10 napad), Srbija 35 (21+14).

ASISTENCIJE: Hrvatska 16, Srbija 22.

IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 18, Srbija 10.

OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 3, Srbija 10.

BLOKADE: Hrvatska 0, Srbija 2.

PREKRŠAJI: Hrvatska 28, Srbija 31

HRVATSKA košarkaška reprezentacija nastupit će u četvrtfinalu olimpijskog turnira u Rio de Janeiru, potvrda plasmana stigla je i prije utakmice 5. kola protiv Litve (3.30 sati) zahvaljujući 86:69 (15-16, 27-15, 17-21, 27-17) pobjedi Brazila protiv Nigerije.

Hrvatska, koja uoči dvoboja protiv Litve ima omjer 2-2, nakon ove pobjede Brazila više ne može biti slabija od četvrtog mjesta u skupini B.

Brazil je natjecanje u skupini završio s omjerom 2-3, ali će sigurno završiti iza Hrvatske zbog poraza u međusobnom susretu, dok je Nigerija s omjerom 1-4 sigurno posljednja u skupini.

Brazil bi se još uvijek mogao plasirati u četvrtfinale, ali za to im je potrebna pomoć Argentine koja mora svladati Španjolsku u utakmici koja počinje u ponoć.

Dvoboj Brazila i Nigerije bio je neizvjestan sve do šest i pol minuta prije kraja kada je Brazil vodio sa samo četiri razlike (61-57). No uslijedila je serija Brazilaca od 8-0 kojom su stigli do 69-57 tri minute prije kraja i sebi zadržali nadu, a Hrvatsku poslali u četvrtfinale.

Nene Hilario je sa 19 koševa predvodio strijelce Brazila, dok je Josh Akognon sa 16 ubačaja bio prvo ime Nigerije.

Hrvatska još uvijek može završiti na svakoj od četiri prve pozicije u skupini, ovisno o rezultatima posljednjih dviju utakmica u skupini. Prvo mjesto u skupini vodi u četvrtfinalu na Srbiju, drugo na Francusku, treće na Australiju, a četvrto na SAD.

HRVATSKA je sa 72:70 slomila prvaka Europe Španjolsku u prvom kolu Olimpijskog turnira u Riju.

Hrvatsku je do pobjede vodio Bojan Bogdanović sa 23 koša, Darko Planinić je dodao 11, a Krunoslav Simon 10, dok su kod Španjolske najbolji bili Pau Gasol sa 26 i Nikola Mirotić sa 19 poena.

U neizvjesnoj završnici ključni potez ipak je napravio Dario Šarić koji je u posljednjoj sekundi blokirao pokušaj Gasola pod samim obručem za izjednačenje.

Hrvatska će u 2. kolu igrati protiv Argentine u srijedu u 3.30 sati po hrvatskom vremenu.

U prvom dvoboju u ovoj skupini Litva je svladala domaćina Brazil sa 82:76.

Hrvatska počela dobro, a onda su Španjolci napravili seriju 13:0

Utakmicu je dobro otvorio Miro Bilan koji je bio jedini strijelac u prve dvije minute kada je bilo 4:0 za Hrvatsku. No, uslijedila je serija Španjolaca od 13:0 kojom su preuzeli kontrolu rezultata i držali ju sve do sredine četvrte četvrtine. U toj seriji tri su trice pogodili španjolski centri, dvije Mirotić, a jednu Gasol. Usto, zbog nervoze su po tehničku pogrešku dobili hrvatski izbornik Aleksandar Petrović i najbolji igrač Bojan Bogdanović pa je španjolska prednost narasla i na 12 razlike (20:8).

Gasol i Mirotić bili su nezaustavljivi

Druga je četvrtina krenula slično kao i prva, Hrvatska je postigla prva četiri poena, ali tada su opet španjolski centri, ovaj put Reyes i Gasol pogodili trice, pa je minutu prije odlaska na odmor bilo opet 12 razlike (38:26). Srećom, tada su Bogdanović i Hezonja pogodili trice i smanjili na 38:32 na poluvremenu. Do tog trenutka Hrvatska je šutirala izvan linije 6.75 metara loših 1-10.

Serijom 9:0 Hrvatska se vraća u utakmicu

Početkom trećeg dijela Španjolska je pobjegla i na najvećih 14 razlike (50-36) prije no što je započeo povratak Hrvatske. Serijom 9-0 smanjila je na 50-45, a slobodnim bacanjima Planinića i na 51:47 samo da bi Mirotić još jednom tricom sekundu prije isteka vreman povisio na 54:47.

Odličan ulazak u četvrtu četvrtinu Hrvatske okrunio je Luka Babić zakucavanjem u protunapadu ua vodstvo 57:56 šest i pol minuta prije kraja. U narednom razdoblju Hrvatsku je u igri držao Bogdanović koji je sa sedam uzastopnih koševa bio najzaslužniji što se u posljednje dvije minute ušlo s vodstvo Španjolske od samo 67:65.

Fantastični Ukić i Bogdanović kreirali preokret

Tada je Planinić pogodio nakon skoka u napadu, a zatim je Simon oteo loptu Rodriguezu i poentirao za vodstvo Hrvatske 69:67 minutu i pol prije kraja. Nakon nekoliko promašaja s obje strane, Simon je 17 sekundi prije kraja pogodio oba slobodna bacanja za 71:67, ali Mirotić je samo četiri sekunde potom pogodio tricu za 71:70.

Simbolično: Nadolazeća zvijezda svjetske košarke blokirala onu na zalazu

Šarić je 12 sekundi prije kraja pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 72:70. U posljednjem španjolskom napadu Llull i Gasol je prvo nisu sporazumjeli, ali je 1.8 sekundi prije kraja lopta otišla u aut od jednog hrvatskog igrača, pa su Španjolci dobili posljednju priliku za izjednačenje i produžetak. Llull je izveo aut, pronašao Gasola u reketu, ali njegov pokušaj horoga sjajno je blokirao Šarić za veliko slavlje Hrvatske.

NAKON što su u subotu u Torinu pobjedom nad Italijom (84-78) izborili mjesto na olimpijskom turniru, hrvatski košarkaši su u nedjelju saznali da će u Rio de Janeiru biti u skupini B te četvrti nastup na olimpijskim igrama otvoriti 7. kolovoza (23 sata) utakmicom protiv aktualnog europskog prvaka Španjolske.

Između svake utakmice u skupini košarkaši će imati dan odmora, tako da će 9. kolovoza, odnosno u noći na 10. kolovoza (2.30 sati ujutro po hrvatskom vremenu) igrati protiv Argentine. Dva dana poslije (18.15 sati) suparnik će Petrovićevim izabranicima biti Brazil, 13. na 14. kolovoza čeka ih Nigerija, a u noći s 15. na 16. kolovoza natjecanje u skupini Hrvatska će zaključiti protiv Litve.

"Za razliku od skupine A u kojoj je američka reprezentacija izraziti favorit, u našoj skupini su više-manje sve momčadi izjednačene. Možda su Španjolci u statusu blagog favorita. Ne treba podcijeniti Nigeriju koja je prvak Afrike i izrazito atletski moćna momčad. No, sa svima se možemo nositi", prokomentirao je ždrijeb olimpijskog turnira izbornik Aleksandar Petrović u razgovoru za Hrvatsku televiziju te najavio da za olimpijski turnir neće mijenjati postavu koja je izborila nastup u Rio de Janeiru.

"Razmišljao sam da bih jednom izmjenom mogao malo dobiti na kvaliteti, ali kad sam ostao sam i razmislio, zaključio sam da nemam pravo oduzeti nastup na Igrama onima koji su to izborili. Vidjeli ste kakve su bile reakcije igrača na klupi i odlučio sam da neću žrtvovati homogenost koju imamo u ovoj momčadi za poboljšanje rotacije od nekoliko postotaka", izjavio je izbornik Petrović.

Skupine olimpijskog turnira

Skupina A: SAD, Francuska, Srbija, Venezuela, Kina, Australija

Skupina B: HRVATSKA, Argentina, Brazil, Španjolska, Litva, Nigerija

Raspored utakmica Hrvatske u skupini

Nedjelja, 7. kolovoza: Hrvatska - Španjolska (23 sata)

Srijeda, 10. kolovoza: Argentina - Hrvatska (2.30 sati)

Četvrtak, 11. kolovoza: Brazil - Hrvatska (18.15 sati)

Nedjelja, 14. kolovoza: Hrvatska - Nigerija (2.30 sati)

Utorak, 16. kolovoza: Litva - Hrvatska (2.30 sati)

Nokaut faza

Srijeda, 17. kolovoza: četvrtfinalne utakmice A1 - B4, A2 - B3, B1 - A4, B2 - A3 (počeci od 15 sati, 18.30, 22.45 i 2.15 sati)

Petak, 19. kolovoza: polufinalne utakmice (19.30 sati i 23 sata)

Nedjelja, 21. kolovoza: utakmica za 3. mjesto (15.30 sati) i finale (19.45 sati)

HRVATSKA će na Olimpijskim igrama u Brazilu igrati u skupini B protiv Argentine, Španjolske, Brazila, Litve i Nigerije.

U četvrtfinale će proći četiri najbolje iz skupine, tako što će četvrti iz skupine B igrati protiv prvog iz skupine A, treći protiv drugog, drugi protiv trećeg, a prvi protiv četvrtog.
HRVATSKA košarkaška reprezentacija izborila je plasman na Olimpijske igre nakon što je iznenadila domaćina kvalifikacijskog turnira Italiju.

Najboljim igračem turnira u Torinu proglašen je Dario Šarić, koji je Hrvatsku predvodio sa 14 poena, 10 skokova i 2.2 asistencije u prosjeku. U odlučujućim utakmicama Grcima je u polufinalu postigao 16 poena, a Talijanima u finalu 18 uz 13 skokova. Turnir je završio kao najbolji skakač i sedmi strijelac.

FIBA je u najbolju petorku finala izabrala trojicu Hrvata. Uz Šarića su tu Bojan Bogdanović (26 poena i 6 skokova) i Krunoslav Simon (21 poen i 5 skokova).